DIY zabawka dla niemowlaka

DSC_0437

Gdy na świecie pojawia się mały człowiek, a Ty chcesz podkreślić swoją radość jakimś prezentem, najtrudniejsze jest wybranie upominku, który zainteresuje kilkutygodniowe maleństwo i nie zrobi dziury w portfelu. Dobrze, gdyby jego funkcja wykraczała poza dodatkowy element dekoracyjny dziecięcego pokoju. Wiem co się sprawdzi i pozwoli zaoszczędzić Ci kilkadziesiąt złotych na przyszłe prezenty.

Diabeł, a właściwie sukces, tkwi w kontrastach i prostocie. Kontrastowych zabawek, w tym głównie czarno-białych jest obecnie na rynku całkiem sporo. Oferują je przede wszystkim niewielkie pracownie i sklepy internetowe (moje typy znajdziecie tutaj), ale czarno-białe książeczki są dostępne także w wybranych sieciówkach, więc można również tanio i szybko kupić pierwszy prezent.

DSC_0449

Chciałabym Wam zaproponować własnoręczne wykonanie kontrastowej, czarno – białej zabawki. Dlaczego w takich „smutnych” kolorach? Ze stereotypami mogą skutecznie rozprawić się tylko fakty, a one mówią jasno: wzrok noworodka w pierwszych miesiącach życia jest trzydziestokrotnie gorszy od wzroku dorosłego człowieka. Przez pierwsze kilka tygodni dziecko nie rozróżnia kolorów (tę umiejętność nabywa z czasem), a otaczający świat postrzega jako kontrastowe plamy. Wraz z rozwojem, maleństwo zaczyna odróżniać najbardziej kontrastowe barwy, lecz widzenie przedmiotów wciąż odbywa się przy pomocy śledzenia konturów czyli miejsca „zderzenia” kontrastów. To dzięki nim dzieci poznają otaczający je świat.

DSC_0441

Wspaniałym pomysłem na własnoręcznie wykonaną kontrastową zabawkę jest domowa wersja „karuzelki nad łóżeczko”. By ją wykonać nie musisz mieć zdolności plastycznych, wystarczy trochę wyobraźni i kilka przedmiotów, które znajdziesz zapewne w domu.

Potrzebujesz:

 • drewnianego wieszaka na ubrania – najlepszy będzie biały lub czarny,
 • 5 korkowych podstawek pod kubek lub innych w kontrastowym kolorze
 • białej farby – do pomalowania podstawek, ja użyłam farby, którą malowałam meble (pamiętaj: jeśli użyjesz zwykłej farby nie możesz pozwolić by dziecko brało pomalowane nią elementy do buzi, wykonaj też karuzelkę odpowiednio wcześniej by zapach farby zdąży ulotnić się)
 • czarnego markera – do narysowania kontrastowych wzorów na podstawkach – zawieszkach
 • wstążeczki – do przymocowania czarno-białych zawieszek
 • wstążeczki lub ozdobnego sznurka – który posłuży Ci jako element dekoracyjny

DSC_0433

Zadanie jest tak proste, że wystarczy obejrzeć zdjęcia, by samemu zrobić wspaniałą karuzelkę. Wariacji na jej temat może być wiele. Na przykład podstawki – zawieszki możesz zastąpić białym kartonem, który fantazyjnie pomalujesz czarnym markerem. Jeśli masz więcej czasu to możesz uszyć zawieszki z kontrastowej tkaniny i wypchać je watą. Bez względu, na jaką wersję się zdecydujesz pamiętaj, że to wspaniała prosta zabawka na pierwsze tygodnie. Gdy dziecko podrośnie i zacznie eksplorować świat także innymi zmysłami niż wzrok, musisz zastąpić ją nowym upominkiem, odpowiednim do ssania i gryzienia. Ale nie martw się, właśnie zaoszczędziłeś na niego parę groszy.

DSC_0448

2 komentarzy

 • Odpowiedz Listopad 7, 2016

  Kasia

  Świetna inspiracja! Mam jeszcze kilkanaście dni do porodu i już wiem, czym się zajmę w najbliższym czasie:D

 • Odpowiedz Wrzesień 16, 2017

  Dedicated servers

  I choc ostatnio pisalam o 100 pomyslach na zabawki DIY to wiekszosci tych twoich znalezisk nie uwzglednilam, a warto sie nad nimi pochylic ?

Komentarz mile widziany