Sentymentalne prezenty

gift-2677_1280

Najpiękniejsze prezenty to te ofiarowane sercem, dlatego już dziś postanowiłam zadbać o kilka wzruszających podarunków, które ofiaruję Małemu Człowiekowi za kilkanaście lat.

Będąc jeszcze w ciąży i rozmyślając o tym, jak chcę wychować dziecko, zapragnęłam być uważnym rodzicem, który ofiarowuje swojemu dziecku mądre, przemyślane, a czasem sentymentalne prezenty. Z doświadczenia wiem, że o te ostatnie szczególnie trudno, gdy wymyśla się je w ostatniej chwili, na przykład tuż przed osiemnastką małolaty/a. Tuż po urodzeniu zrobiłam burzę mózgów i wybrałam kilka pomysłów na sentymentalne prezenty DIY, tak by być gotową gdy Mały Człowiek wyrośnie z pieluch. Może zainspirują również Was.

skrzynia skarbów

Skrzynia skarbów
Jeśli chcesz możesz nazwać ją magicznym pudełkiem albo skrzynią wspomnień. Możesz stworzyć ją naprawdę albo zupełnie umownie gromadzić przedmioty w kartonie po butach. Liczy się idea. My zdecydowaliśmy się na ozdobne pudło z dorosłym motywem ozdobnym, ale w TK Maxie możecie kupić podobne i w dodatku stylizowane na dziecięcą skrzynię tajemnic. Nie wydacie więcej niż 60-100 zł, a posłuży Wam przez lata. W naszej skrzyni skarbów przechowujemy wszystko co pierwsze i urocze. Pierwsze buciki. Pierwszą czapeczkę. Pierwszy smoczek. Ale też opaskę identyfikacyjną ze szpitala czy ukochaną przytulankę, gdy Mała już z niej wyrośnie. Pierwszego rowerka czy piłki do kosza do niej nie zmieścimy, ale na te rzeczy też pewnie znajdę jakiś sposób. Zawartość takiej skrzyni zależy tylko od Was i Waszej kreatywności. Wyobraźcie sobie minę swojego dziecka za kilkanaście lat, gdy będzie oglądało te wszystkie skarby.

listy

Listy
To najtrudniejszy, bo najintymniejszy z przyszłych prezentów. Chodzi o listy. Napisane odręcznie, albo wysyłane na specjalnie stworzone konto email, do którego login i hasło Wasze dziecko otrzyma we właściwym dniu. Listy mogą być o wszystkim, co chcielibyście opowiedzieć swojemu maleństwu. O cudownych emocjach z początków macierzyństwa, o których po latach nie będziecie umieli opowiadać z taką autentycznością jak dziś czy o wzruszeniach na dźwięk pierwszych słów. O tym ile tych listów będzie i jak często będziecie je pisać decydujecie sami, reguły nie ma. Najważniejsze by były pisane sercem, a zatem nic na siłę i pod przymusem.

sesja

Sesja zdjęciowa
Dla niektórych profesjonalna sesja zdjęciowa to droga ekstrawagancja, inni jednak nie wyobrażają sobie nie uwiecznić pierwszych chwil rodzicielstwa w obiektywie profesjonalisty. Ja należę do tej drugiej grupy, dlatego zdecydowaliśmy się na dwie sesje – ciążową oraz noworodkową. Zrządzeniem losu sesję noworodkową podzieliliśmy na dwa spotkania, w drugim tygodniu i w piątym miesiącu życia córeczki. Tym sposobem mamy cudowne rodzinne zdjęcia, na których maluje się miłość, czułość i szczęście. Cena sesji zdjęciowej zależy od indywidualnych ustaleń z fotografem. Liczy się liczba ujęć, ilość odbitek w cenie i wszelkie dodatkowe opcje, jak rama z dużym zdjęciem czy dojazd fotografa do rodziny. Ważne, aby przy sesji noworodkowej zaplanować przybliżony jej termin jeszcze przed porodem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że fotograf znajdzie dla nasz czas w swym kalendarzu. Nasze zdjęcia wykonywała Karolina Krupa http://karolinakrupa.pl , którą gorąco Wam polecam.

album

Tradycyjny album ze zdjęciami
Piękne zdjęcia Małego Człowieka wymagają pięknej oprawy, dlatego warto zainwestować w porządny album ze zdjęciami. Ja zdecydowałam się na klasyczny z ozdobną okładką, grubymi kartami i bibułą by podkreślić ogromną wartość sentymentalną, którą mają dla nas te pierwsze zdjęcia. Wybór albumu to kwestia indywidualnych opakowań, a jego cena rozpoczyna się od ok. 50 zł.

family year book_createbakecelebrate.comŹródło: createbakecelebrate.com

Child Year Book
Nie znalazłam równie lotnego określenia w języku polskim, dla tego pomysłu rodem ze Stanów. Pojawił się tutaj jako pochodna tradycyjnego albumu, a zainspirowała mnie jedna z zagranicznych blogerek. Child Year Book to moim zdaniem ciekawa alternatywa dla fotoksiążek przygotowywanych i drukowanych pod wpływem impulsu. Dlaczego nie zrobić z tego rodzinnej tradycji i uwieczniać w ten sposób pierwszego roku z życia dziecka? Ciekawą wariacją na temat fotoksiążki jest także Family Year Book, uwieczniająca kolejne lata z życia rodziny. I jeszcze koszt: od kilkunastu złotych wzwyż.

nikon-515883_1280Źródło:https://pixabay.com/pl/users/ionasnicolae-40067/

Filmiki
Sprawa wydaje się banalna i taka poniekąd jest. Gdy w domu pojawia się dziecko to kręcenie krótkich filmików z maluchem w roli głównej jest na porządku dziennym. Najważniejsze jednak by przyłożyć się do ich archiwizacji, tak by nie zaginęły przez lata wraz z wymianą komputera czy zagubionym pendrivem. W ten sposób zyskacie wspaniały materiał filmowy do zmontowania w dłuższą formę i wykorzystania z okazji urodzin czy ślubu. Jako operatorzy nie zapominajcie by czasem stanąć też z drugiej strony obiektywu i nagrać się razem z dzieckiem. Na widok takich fragmentów niejednemu małolatowi zakręci się w oku łza.

open when lettersŹródło: welivedhappilyeverafter.com

„Otwórz gdy…”
Ten prezent pasuje do wielu okazji, także tych nie związanych z dziećmi, ale ja postanowiłam wykorzystać go właśnie w kontekście Małego Człowieka. Cała idea polega na stworzeniu podarunków (kopert ze zdjęciami, listami, rysunkami, czy też drobnych upominków), które opisane będą według schematu: „Otwórz gdy…” Po dwukropku i wewnątrz podarunków jest miejsce na Waszą kreatywność. Otwórz gdy zdasz egzamin na prawko. Otwórz gdy będzie Ci smutno. Otwórz gdy się zakochasz. Zamierzam tworzyć te podarunki na przestrzeni lat i podarować je dorosłej córce.

bizuteria wróżki zębuszki

Biżuteria dla Wróżki – Zębuszki
Tego podarunku nie wymyśliłam sama, przyszedł do mnie wraz z jednym z pierwszych prezentów po narodzinach Małego Człowieka. Otrzymaliśmy maleńki smoczek z kolorowego srebra, wyglądający jak zawieszka na łańcuszek. Smoczek ten otwiera się, a wewnątrz jest miejsce na pierwszy ząbek, który straci dziecko. Takie cudeńko można kupić w sklepach jubilerskich. W zależności od wzoru i stopu, z którego jest zrobione kosztuje od około 100 – 250 złotych. Raczej nie hołduję takim biżuteryjnym prezentom, ale ten znajdzie swoje miejsce jako jeden spośród miłych skarbów w naszej skrzyni wspomnień.

Jeśli macie swoje pomysły na ciekawe prezenty, które warto przygotować z wyprzedzeniem to bądźcie ludźmi i podzielcie się nimi w komentarzach 😉

2 komentarzy

  • Odpowiedz Sierpień 24, 2015

    lateriser

    Uwielbiam ten wpis <3 skrzynia jest najlepsza.

  • Odpowiedz Sierpień 14, 2017

    Dedicated servers

    Mysle, ze na tke jak najbardziej wystarczy, to w koncu symboliczna data i prezenty maja byc fajna pamiatka, a Ty raczej w tym wieku nie zarabiasz kokosow, prawda?

Komentarz mile widziany